Kartuleid tuuakse Eestisse sisse oluliselt rohkem kui välja viiakse – 2013. aastal oli eksport Statistikaameti andmeil ligi 8000 tonni, import seevastu ligi neli korda suurem ehk ligi 33 000 tonni.
Statistikaameti andmetel puudus Eestis 2013. aastal kartuli tööstuslik tarbimine. See valdkond ei ole suutnud olla konkurentsis, kuid arvestades elanikkonna tarbimisharjumuste tendentsi, on potentsiaali piisavalt – külmutatud friikartulid, helbed, krõpsud, piiritus, jm. See ei ole võimalik kasvataja või ühistu oma jõududega, vajalik on määratleda valdkond toidupoliitika osana ja riiklike programmide abiga juurutama hakata.
Eestimaal toodetakse aastas kuni 130 000 tonni kartuleid, seejuures on tähelepanuväärne, et kartulipind moodustab viimastel aastatel vaid ca 1% kogu külvipinnast, enamiku moodustab teravili.
Ligi kümnekordne kartulitootmise vähenemine võrreldes nõukogude ajaga on tingitud eelkõige ühiskondliku korra muutumisest. 1990. aastatel muutusid ka reeglid ja nõuded rahvusvahelistele tavadele vastavalt ning ühinemine Euroopa Liiduga tähendas karmimate tervishoiu- ja keskkonnareeglite aktsepteerimist.
Kartuli tarbimine inimese kohta meil aina väheneb – kui 2000. aastal tarbiti elaniku kohta keskmiselt 126 kg kartulit aastas, siis 2013. aastal 86 kg aastas.
Järgnevalt toome välja olulisemad tähelepanekud 2012. aasta kartulitarbimise turu-uuringust (täismahus PDF-formaadis uuringu aruanne):