Lustinurk

Muhedat mugulast

  • Kartul kuulub väärikasse maavitsaliste sugukonda koos selliste huvitavate hõimlastega nagu belladonna, tubakas ja tomat.
  • Teadupärast pärineb kartul 4000 aasta tagusest Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Arheoloogilised uurimused näitavad, et kartulit on kultiveeritud Tšiili lõunaosas juba 14 000 ja Titicaca järve piirkonnas Peruus 7000 aastat, kus seda kasvatasid erinevad indiaani hõimud nagu näiteks inkad. Inkad kasutasid ravis eesrindlikke võtteid, näiteks olid nad juba omal ajal osavad ajukirurgid ja muu seas kasutasid kartulit vigastuste raviks ja sünnituse kergendamiseks. Muideks, vanad eestlased pole inkadest viletsamad, kartul leidis rahvameditsiinis rohkelt kasutust.
  • Inglismaale ja Iirimaale jõudis kartul juba 16. sajandi lõpus. Elu koos brittidega ei alanud kartuli jaoks kergelt. Kuna piiblis ei leidunud kartuli kohta sõnakestki, arvas sealne rahvas, et vaene mugul on kurjast, nad needsid seda ja süüdistasid erinevate haiguste põhjustamises.
  • Kuidas reklaamida kartulit 18. sajandi prantsuse talurahvale, kes kannatas nälja käes, kuid pidas kartulit siiski loomatoiduks? Tuleb panna Pariisi ümbruse kartulipõldudele päevasel ajal kuninglikud sõdurid valvama! See kavalus muutis mugulad lihtsate inimeste silmis ihaldusväärseks kuninglikuks gurmeeroaks. Ahne talurahvas hakkas öösiti põllult kartulit varastama, nälg sai leevendust ja kartul muudkui levis.
  • Prantslased ei piirdunud aga ainult selle kavalusega. Nii Louis XVI kui ka Marie Antoinette kandsid kartuliõisi soengutes ja riietel kaunistusena osaliselt selle pärast, et kartulite populaarsust tõsta. Aga no muidugi ka lihtsalt õite ilu pärast.
  • Nagu näha, on inimesed läbi sajandite näinud vaeva, et kartul leviks. Aga kartuli tiivad kandsid nii kaugele, et sellest sai esimene toit, mida inimene kosmoses kasvatas. Läbi raskuste tähtede poole juhtisid kartulit NASA ja Wisconsini ülikooli spetsialistid, luues selleks spetsiaalse tehnoloogia. Põhjus oli lihtne – et toita kosmonaute nende pikkadel reisidel ja tulevikus ka terveid kosmosekolooniaid!
  • Maailma suurim kartul on nopitud Inglismaalt 2010. aastal. See kaalus umbes 3,8 kg, sama palju nagu vastsündinud beebi!
  • Kartul pole ainult laualepanekuks, sellest saab lihtsate koduste vahenditega ka elektrit toota. Selleks tuleb kartulisse kaks metallvarrast pista, näiteks raudvarda ja vaskvarda, need reageerivad kartuli sisemusega, üks varras saab positiivselt laetud, teine negatiivselt, ja patarei ongi valmis!
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru