Koorega kartul

MINA OLEN HÄRRA KARTUL

Tšau! Mulle väga meeldib, kui mind süüakse, ja ma usun, et sulle ka meeldib mind süüa, vahet pole, kas keedetud, praetud, ahjus tehtud või üldse friikartulina! Loe altpoolt, kuidas mind maitsvaks eineks parem valmistada on, ja saa teada, mida kõike head ma endas peidan!

ÄRA KOORI IGAT KARTULIT PALJAKS!

Paljudel minu sõpradel, erinevatel kartulisortidel, on väga õhuke koor ja kuna nad on enne müümist ka ilusasti pesust läbi käinud, on mõistlik neid koorega süüa. Pole ju mingit põhjust end koorest ilma jätta – enamik vitamiine ja mineraalaineid asuvad just koores ning selle läheduses olevas viljalihas. Oled ju kuulnud küll sõna “koorekiht”. Seega söö mind ja mu sõber-kartuleid võimalikult tihti koos koorega. Kui on tõesti soov koorida, siis keelama keegi ei hakka – koori lihtsalt võimalikult õhukeselt ja spetsiaalse koorijaga. Siin on ka mõni erand – kindlasti peaksid koorima säilituskartuleid kevadtalvisel perioodil.

 

C-VITAMIINI-POMM

C-vitamiini kadu on kooritud ja koorimata kartulis erinev. Koorimisel kaob erinevatel andmetel 10–43% ja kooritult keetmisel 35–50% C-vitamiinist. C-vitamiini on aga vaja organismi vastupanuvõime tõstmiseks, kevadväsimuse ja stressi peletamiseks ning paljuks muuks. 

PEKTIINAINED, MITTE PEKK

Peaaegu kõik pektiinained asuvad minu ja mu sõber-kartulite koorekihis. Kuigi nende nimi on sarnane ühe teise mõnusa asjaga, ei tee see paksuks. Pektiin on tervislik, vähendades veres ringleva kolesterooli hulka, neutraliseerides organismi sattunud raskmetalle ja seedekanalis moodustuvaid kahjulikke ühendeid. 

KIUDAINETE KULLASALV

Suurem koorega kartul sisaldab 7 grammi kiudaineid, mis on tervelt veerand päevasest soovitatavast kogusest. Minus peituvad kiudained aitavad ennetada diabeeti, langetavad kolesteroolitaset ja vähendavad infarktiriski.

 

MÕNUSAD MINERAALAINED

Kartulikoor ja selle all olev viljaliha sisaldab enamikku kasulikest mineraalainetest – rohkesti kaaliumi (568 mg / 100 g), fosforit (54 mg / 100 g), kaltsiumi (12 mg / 100 g), magneesiumi (20 mg / 100 g), rauda (0,8 mg / 100 g).

B-VITAMIINID PAREMA ELU HEAKS

Kartulis leidub B6-vitamiini, mis aitab hoida tervena hambad ja igemed, B1-vitamiini, mida on vaja lihaste ja südame normaalseks tööks, B3-vitamiini, mis hoiab korras närvisüsteemi ja naha, ning B9-vitamiini ehk foolhapet, mis on tähtis kasvamiseks, vaimse ja emotsionaalse tervise jaoks. Foolhape vähendab vere kolesteroolisisaldust ja tõhustab maksa tööd.

MAGNEESIUMIALLIKAS

Üks suur koorega kartul sisaldab tervelt kolmandiku täiskasvanu soovitatavast päevasest magneesiumikogusest. Magneesium aitab sinu organismis ära teha põhitöö valkude, süsivesikute ja kolesterooli lõhustamisel. 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru